Bezpieczeństwo zarówno niemowlaków, jak i starszych pociech stanowi priorytet każdego rodzica. Musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednią ochronę w domu, na dworze, ale również w czasie podróży samochodem. Jak w prawidłowy sposób dbać o bezpieczeństwo dzieci?
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest bezpieczeństwo,
- Dlaczego warto dbać o bezpieczeństwo dzieci,
- Jak można zadbać o bezpieczeństwo dziecka,
- Jakie porady są szczególnie cenne dla rodziców?
Co to jest bezpieczeństwo?
W encyklopedycznym ujęciu bezpieczeństwo to stan, w którym mamy zaufanie do drugiej osoby, dający nam gwarancję pewności. Niemniej jednak każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że poprzez bezpieczeństwo powinno się rozumieć należytą ochronę dziecka, zapewniając mu jednocześnie jak najlepsze warunki rozwojowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o unikanie zagrożeń, w wyniku których pociecha może doznać uszczerbku na zdrowiu. Bezpieczne dziecko może rozwijać się w prawidłowy sposób, poznając otaczający je świat. Za bezpieczeństwo dzieci odpowiedzialni są przede wszystkim rodzice, jednak nie tylko oni. Tak naprawdę każda osoba, pod opieką której pozostaje maluch, musi zapewnić mu należytą ochronę. Może być to babcia, opiekunka w żłobku czy nauczyciel w szkole. Zapewnienie ochrony jest obowiązkiem, którego niedopełnienie może skutkować nawet odpowiedzialnością karną.
Dlaczego warto zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka?
Odpowiedź na pytanie, dlaczego należy dbać o bezpieczeństwo pociech, jest bardzo prosta – wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby nawet niepozorna sytuacja miała tragiczny finał. Dobrym przykładem jest chociażby jazda autem – jeśli nie jest ono wyposażone w fotelik do samochodu, w którym może usiąść dziecko, nie powinniśmy przewozić nim malucha. Gwałtowne hamowanie czy zderzenie z innym pojazdem może mieć miejsce nawet na krótkim odcinku. Pamiętajmy, że czasu nie można cofnąć – jesteśmy odpowiedzialni za to, co dzieje się tu i teraz. O wiele lepiej zadbać o bezpieczeństwo, niż przez lata ponosić konsekwencje niewłaściwych zachowań. Najbardziej poszkodowanym w tym przypadku będzie oczywiście dziecko, które w wyniku zdarzenia losowego może stracić zdrowie, a w skrajnych przypadkach nawet życie.
Jak można zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy?
Dbanie o bezpieczeństwo wchodzi w krew każdemu rodzicowi, jeśli tylko przestrzega on kilku zasad. Przede wszystkim usuńmy z pola widzenia malucha wszelkiego rodzaju przedmioty, które nie są dla niego odpowiednie – szkło, noże czy ostre nożyczki. Warto również zamontować zabezpieczenie dla dzieci na szafkach. W przypadku, gdy wychodzimy z dzieckiem na podwórko, nie pozwólmy bawić się mu przy ulicy. Jeżdżąc na rowerze bądź na hulajnodze, maluch powinien mieć na głowie kask, natomiast na kolanach oraz na łokciach ochraniacze. Pamiętajmy, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci prawidłowego zachowania się na przejściach dla pieszych czy w ogóle na ulicy. Największe wyzwanie stanowi jednak jazda samochodem zarówno z maluchem, jak i ze starszakiem. W ostatnim czasie wiele mówi się o konsekwencjach negatywnych zachowań, jednak wciąż nie wszyscy zdają sobie z nich sprawę. Przede wszystkim musimy być świadomi tego, że:
- fotelik dla niemowlaka jest zupełnie inny, niż fotelik do rocznego dziecka czy starszaka – należy dbać o dobór odpowiedniego fotelika w zależności od wieku i wzrostu pociechy,
- podwyższenie dla dziecka dozwolone jest dopiero od pewnego wzrostu,
- siedzisko dla dziecka powinno być bezpieczne, ale również wygodne – w przeciwnym razie maluch będzie próbował się z niego wydostać.
Ponadto, dziecko nie powinno podróżować bez fotelika, nawet jeśli mamy do pokonania jedynie krótką trasę. W samochodzie, w którym znajduje się blokada drzwi, warto ją zastosować. W przeciwnym razie maluch może – nawet nieświadomie – otworzyć je podczas jazdy.
Porady dla rodziców
Dbanie o bezpieczeństwo dziecka nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza że musimy się z nim zmierzyć każdego dnia. Nie ma znaczenia wiek dziecka – tak naprawdę, dopóki nie zacznie ono w sposób świadomy i odpowiedzialny podejmować decyzji, to my musimy zadbać o jego ochronę. Oto cenne porady dla rodziców, które pomogą dbać o właściwą ochronę malucha:
- małe dzieci nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie na nie czyhają – dla wielu z nich pokonywanie kolejnych przeszkód to po prostu świetna zabawa, dlatego to rodzic musi stać na straży bezpieczeństwa,
- zdanie dziecka nie zawsze jest najważniejsze – maluchy bardzo często stawiają wygodę i zabawę ponad bezpieczeństwo, nawet jeśli zdają sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń,
- należy dobierać aktywności stosownie do wieku dziecka – dwulatek nie powinien posługiwać się ostrym nożem, natomiast pięciolatek nie powinien samodzielnie przechadzać się po chodniku,
- przerzucanie odpowiedzialności jest bardzo ryzykowne – należy w góry ustalić, kto w danym momencie opiekuje się dzieckiem i czuwa nad jego bezpieczeństwem, gdyż najwięcej wypadków zdarza się właśnie wtedy, gdy mamy do czynienia z tak zwaną odpowiedzialnością zbiorową,
- edukacja dziecka już od najmłodszych lat – dziecko powinno wiedzieć, dlaczego nie można wykonywać danej czynności oraz dlaczego konkretne zachowanie jest pożądane,
- w dbaniu o bezpieczeństwo należy zachować spokój – dziecka nie powinno się trzymać pod kloszem, wyręczając go we wszystkim.
Rodzice powinni zdawać sobie sprawę z tego, że nieco inaczej dba się o bezpieczeństwo maluszka, a inaczej dziecka w wieku szkolnym. W drugim przypadku musimy również zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa w sieci czy ryzyka wchodzenia w kontakt z substancjami potencjalnie niebezpiecznymi.
FAQ:
Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka?
Dbanie o bezpieczeństwo pociech musi mieć miejsce zarówno w domu, jak i na podwórku czy w czasie jazdy samochodem. Zawsze należy ustalić, kto jest odpowiedzialny za zapewnienie ochrony dziecku i jaki jest jej zakres, zwłaszcza jeśli powierzamy opiekę nad pociechą osobom trzecim.
Jakie są najważniejsze porady?
Rodzice powinni pamiętać o tym, aby zawsze informować swoje dzieci o ewentualnych zagrożeniach, wynikających z przyjęcia konkretnej postawy. Dobrze również dobierać aktywności do wieku oraz możliwości indywidualnych dziecka. Jednocześnie pamiętajmy, że w kwestiach bezpieczeństwa to my, a nie dziecko mamy decydujący głos.
0 komentarzy