Najważniejsze rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania fotelika

utworzone przez sie 26, 2022bezpieczeństwo dziecka w samochodzie0 komentarzy

Wybór fotelika samochodowego dla wielu z nas jest niezwykle trudnym i ważnym wyborem- to on gwarantuje naszym Pociechom bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Zdecydowanie fotelik dla dziecka powinien być dopasowany do jego wieku oraz wagi, osiągać jak najwyższe wyniki w testach ADAC, pasować do posiadanego modelu samochodu oraz gwarantować komfort i wygodę dla jego użytkowników. By mieć gwarancję, że dokonujemy właściwego wyboru, warto udać się do salonów, które służą profesjonalną wiedzą, doświadczeniem, jak również umożliwiają indywidualne próby montażu różnorodnych modeli fotelików samochodowych do naszych aut. 

Wybór fotelika w zależności od wieku i wagi

Wybór fotelików samochodowych uzależniony jest przede wszystkim od wieku oraz wagi dziecka. To główny wyznacznik, który należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. W związku z tym wyróżnić możemy pewne przedziały wagowe fotelików.

Dla noworodków i najmniejszych niemowląt, dedykowany jest fotelik samochodowy 0 13. Są to popularnie nazywane nosidełka, w których zabieramy nasze dziecko z oddziału położniczego, a także przy pomocy adapterów (bądź kupując cały zestaw), możemy wpiąć je w stelaż naszych wózków. To doskonałe foteliki samochodowe dla najmłodszych, dedykowane do przewozu dzieci tyłem do kierunku jazdy. To najbezpieczniejsza metoda, w związku tym powinniśmy przewozić nasze dziecko w tej pozycji jak najdłużej. Co więcej, w fotelikach 0- 13 podczas jazdy autem warto zadbać o pałąk nosidła, który powinien być podniesiony. W razie dachowania auta tworzy on dodatkową ochronę, a w przypadku kolizji bądź wypadku pochłania energię uderzenia. 

Kiedy nasze dziecko wyrasta z pierwszego nosidła, przychodzi czas na zmianę. Wówczas do naszej dyspozycji pozostaje fotelik samochodowy 9- 18, bądź fotelik 9- 36. Oczywiście wariant drugi, do 36 kg to model, który posłuży dziecku już do końca jego przygody w jeździe w foteliku samochodowym. Jednak z całą pewnością foteliki samochodowe z mniejszym przedziałem wagowym zazwyczaj gwarantują lepszą ochronę, dopasowanie oraz bezpieczeństwo jazdy dla dziecka. 

Dla najstarszych dzieci dedykowany jest fotelik 18- 36 bądź fotelik 15- 36. Warto korzystać z fotelików samochodowych przez jak najdłuższy czas. Ich konstrukcja bardzo efektywnie chroni obręcz barkową oraz biodrową naszych dzieci, w razie jakiejkolwiek kolizji bądź wypadku drogowegoUkład chrzęstno-kostny dziecka, który wciąż się rozwija, jest delikatny i wrażliwy, posiada doskonałą ochronę w pasach pięciopunktowych, które mocno i stabilnie trzymają miednicę, jak również zapobiegają wyślizgnięciu się dziecka z pasów. 

Jakie są inne ważne rzeczy w fotelikach?

Oprócz doboru fotelika samochodowego dla naszego dziecka pod względem wagi oraz wieku warto zwrócić także uwagę na testy, którym poddane zostały foteliki samochodowe. Najbardziej znaczące i popularne testy bezpieczeństwa fotelików, wykonywane są przez niemiecki ośrodek badawczy, znana jako ADAC. Skandynawskie Testy Plus także odgrywają znaczącą rolę. Według ogólnie przyjętych kryteriów testu, foteliki samochodowe uzyskują maksymalnie pięć gwiazdek. Jeśli zdecydujemy się na wybór modelu z pięcioma gwiazdkami ADAC, możemy mieć pewność, że dokonujemy dobrego wyboru. 

Fotelik na pas, a fotelik z isofixem

Coraz większą popularność cieszą się foteliki samochodowe, które w zestawie posiadają słynne bazy ISOFIX. Czym one tak naprawdę są? Istnieją dwie metody, w ramach których możemy bezpiecznie i trwale przymocować fotelik samochodowy do kanapy naszego samochodu. Standardowy, klasyczny sposób to mocowanie fotelików dla dzieci przy pomocy klasyczny pasów bezpieczeństwa, w które wyposażone jest każde auto. Drugą, innowacyjną metodą jest montaż bazy ISOFIX. To rozwiązanie, które wiąże się z ogromną wygodą dla każdego rodzica. Zamiast za każdym razem przekładać pasy i mocować fotelik samochodowy, baza umożliwia szybkie, wygodne wpięcie, które jest bardzo sprawne. Co więcej, baza ISOFIX generuje także oszczędności w naszym budżecie. Pasuję do niej wiele, różnorodnych modeli fotelików dla dzieci, w związku z czym raz zakupiona, posłuży nam do końca użytkowania fotelików samochodowych dla naszego dziecka. Fotelik z isofixem to zdecydowanie bardzo korzystny wybór.

Jak mieć pewność, że wybrałam dobry fotelik samochodowy?

Aby mieć pewność, że wybieramy dobry fotelik samochodowy, według ekspertów do spraw bezpieczeństwa dzieci w samochodzie, powinniśmy brać pod uwagę modele fotelików samochodowych, które uzyskały minimum 3 gwiazdki w testach ADAC. Co więcej, wybrany model fotelika samochodowego musi być dopasowany do konkretnego modelu samochodu. Wiąże się z to z faktem, że nie każdy model fotelika wpasuje się w kąt nachylenia czy profil tylnej kanapy auta. Niejednokrotnie także pas bezpieczeństwa może być zbyt krótki, by zapiąć fotelik, jak również częstym problemem mogą być  zbyt głęboko osadzone uchwyty do montażu bazy ISOFIX. W fotelikach dla największych dzieci model musi jak najlepiej dolegać do kanapy. Niejednokrotnie konieczny jest demontaż zagłówków. 

By jednak mieć całkowitą pewność, że wybieramy dla dziecka idealny model fotelika samochodowego, warto wybrać się do profesjonalnych salonów, gdzie można bezpośrednio przymierzyć interesujący nas model do własnego auta, jak również sprawdzić komfort użytkowania naszego dziecka. Co więcej, w salonie możemy liczyć na fachową pomoc, jak również przymierzenie wielu, różnorodnych modeli. 

FAQ:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika?

Wybierając fotelik dla dziecka, przede wszystkim należy dobrać go właściwie do wieku oraz wagi dziecka. Co więcej, należy zawrócić też uwagę, czy konkretny model dedykowany jest na zapinanie na pas, czy na bazę ISOFIX, jak również na model samochodu, który posiadamy. 

Jak dobrać rozmiar?

Fotelik samochodowy powinien być dopasowany do wieku naszej Pociechy jak również jej wagi. Niebagatelne znacznie odgrywa także wzrost dziecka. Czas na zmianę fotelika jest sprawą wysoce indywidualną.

8 Przydatnych akcesoriów dla twojego dziecka

8 Przydatnych akcesoriów dla twojego dziecka

Akcesoria dla dzieci znacząco ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, na przykład wychodzenie na spacer czy jazdę samochodem. Kilka z nich z całą pewnością musi znaleźć się na wyposażeniu naszego mieszkania bądź samochodu - nie są drogie, za to niezwykle przydatne....

Jak wozić dzieci w samochodzie?

Jak wozić dzieci w samochodzie?

Bezpieczny fotelik samochodowy to taki, który pozwoli dziecku na przeżycie podczas wypadku. Oznacza to, że musi być dobrany do wagi oraz wzrostu dziecka. Powinien pasować do samochodu. Dobrze dobrany fotelik nie rusza się w samochodzie, a podczas próby poruszenia nim...

Bezpieczne dziecko w domu –  zasady

Bezpieczne dziecko w domu –  zasady

Bezpieczny dom powinien zapewnić dobre warunki do zabawy i nie stwarzać zagrożeń. Małe dzieci dopiero uczą się bezpiecznych zachowań, dlatego trzeba im to ułatwić i odpowiednio przygotować dom. Należy przewidywać niektóre zagrożenia i kierować się zasadą ostrożności,...

Bezpieczeństwo dziecka nad wodą

Bezpieczeństwo dziecka nad wodą

Letni czas większości z nas kojarzy się z wypoczynkiem na złotej plaży i kąpielami nad morzem lub jeziorem. W końcu słońce, plaża i niebieski horyzont to recepta na udane wakacje. W tę cudowną podróż często zabieramy ze sobą dzieci, dlatego też zasady bezpieczeństwa...

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?

Bezpieczeństwo zarówno niemowlaków, jak i starszych pociech stanowi priorytet każdego rodzica. Musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednią ochronę w domu, na dworze, ale również w czasie podróży samochodem. Jak w prawidłowy sposób dbać o bezpieczeństwo dzieci? Z...

0 komentarzy

Wyślij komentarz