Bezpieczeństwo dziecka nad wodą

utworzone przez sie 29, 2022bezpieczeństwo dziecka0 komentarzy

Letni czas większości z nas kojarzy się z wypoczynkiem na złotej plaży i kąpielami nad morzem lub jeziorem. W końcu słońce, plaża i niebieski horyzont to recepta na udane wakacje. W tę cudowną podróż często zabieramy ze sobą dzieci, dlatego też zasady bezpieczeństwa nad wodą nie mogą być dla nas obce. Niekiedy brak wyobraźni, beztroska oraz rozluźnienie kończą się tragicznie. Należy zaznaczyć, że w sezonie wakacyjnym każdego dnia tonie średnio 10 osób, w których znajdują się również dzieci. Z poniższego artykułu dowiesz się m.in.:

Co należy wiedzieć na temat bezpieczeństwa nad wodą?

Przed wyjazdem nad akwen wodny przede wszystkim należy uświadomić sobie, że woda, choć z pozoru może wydawać się niezwykle spokojna, w jednej chwili może zamienić się w niebezpieczny żywioł. To właśnie dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą. O ile sami jesteśmy w stanie zapanować nad swoim zachowaniem, tak dziecięce odruchy są nieobliczalne. Należy podkreślić, że bezpieczne dziecko to szczęśliwe dziecko.

Sprzyjające warunki pogodowe, sprawiają, że liczba osób, która spędza letnie dni na obszarach wodnych, znacznie wzrasta. Co roku nad polskim morzem i jeziorami tonie około 10 osób dziennie. Wielu z tych tragedii można by uniknąć, gdyby każdy z nas znał podstawowe zasady nad wodą. Najważniejszą z nich jest przestrzeganie tego, aby kąpać się w przeznaczonym do tego miejscu, które jest specjalnie oznakowane i nad którym piecze trzyma ratownik. Zapomnijmy o dzikich kąpieliskach, które mają nieznaną głębokość i dno.

Kiedy można się kąpać?

Podstawową cechą, którą powinniśmy się kierować, jest optymalna temperatura wody na kąpieliskach. Według ekspertów powinna ona wynosić od 18 do 25 stopni Celsjusza. Kategorycznie zabroniona jest kąpiel w sytuacji, gdy temperatura wody spadnie poniżej 14 stopni. Jak wyżej wskazano, do kąpieli należy wybierać wyznaczone do tego tereny. To na nich codziennie umieszczana jest flaga. Biała flaga oznacza, że można się kapać zaś czerwona, wskazuje na całkowity zakaz kąpieli. Natomiast brak flagi w miejscu kąpieli sygnalizuje, że na terenie nie ma ratowników.

Kilka zasad bezpieczeństwa nad wodą

Spędzając czas nad wodą, musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

1. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. To właśnie osoby pijane są najczęstszymi ofiarami utonięć. Warto również zaznaczyć, że spędzanie wakacji z dzieckiem, powinno automatycznie wykluczać spożywanie środków odurzających.

2. Po zjedzeniu posiłku należy odczekać co najmniej 1 godzinę, zanim wejdziemy do wody w celu kąpieli.

3. Nie należy wchodzić do wody zaraz po wielogodzinnym wylegiwaniu się na słońcu. Oprócz tego, że możemy stracić przytomność, to może wystąpić u nas szok termiczny, który niesie ze sobą przykre skutki dla naszego zdrowia.

4. Należy pamiętać, że po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolice karku, szyi oraz serca. Stopniowe przyzwyczajanie ciała do niższej temperatury powinno odbywać się powoli.

5. W przypadku kąpieli dzieci niezbędna jest osoba dorosła. To ona musi czuwać nad ich bezpieczeństwem, a w razie krytycznej sytuacji wezwać pomoc specjalisty.

6. W żadnym wypadku nie należy podejmować próby przepłynięcia jeziora bądź innego akwenu wodnego wzdłuż ani wypływać zbyt daleko wgłąb akwenu bez żadnej asekuracji.

7. Nie należy skakać do wody na tzw. ,,główkę”, z dużej wysokości bądź w miejscach, gdzie nie wiemy, jaka jest głębokość oraz jak wygląda dno. Niefortunny skok może zakończyć się nieodwracalnym urazem kręgosłupa i głowy.

8. Wybierając się np. na rowerki wodne zarówno dzieci, jak i dorośli powinny mieć na sobie kapoki.

9. Warto pamiętać, że podczas niecodziennej sytuacji, np. skurczu mięśni bądź wpłynięcia w nurt, należy zachować spokój. W sytuacji, gdy dojdzie do takiego zdarzenia, powinniśmy wezwać pomoc, a następnie położyć się na plecach, uspokoić się oddech. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy krzyczeć i walczyć z wirem bądź prądem, ponieważ tracimy wtedy całą energię.

Jakie kąpielisko wybrać?

Wybierając kąpielisko dla dzieci, jak i dla nas samych, musimy kierować się kilkoma zasadami. Powinno być ono w pełni bezpieczne i oznaczone. Najlepiej wybrać teren, na którym znajduje się ratownik. Nie wybierajmy się nad akweny, których nie znamy. Zrezygnujmy również z dzikich kąpielisk.

Jak zabezpieczyć dziecko przed słońcem?

Wakacje nad wodą ściśle wiążą się ze słońcem. Mimo przekonania, że słońce to istne zdrowie i pełnia witaminy D3, musimy wiedzieć również o tym, że ma ono na nas destrukcyjny wpływ. W szczególności skóra dziecka jest niezwykle cienka i podatna na oparzenia. Noworodki mają mniej melaniny, więc w ich przypadku nawet krótkotrwałe przebywanie na słońcu może skończyć się zaczerwienieniem. Oczywiście każde zdrowie dziecko powinno spędzać dużo czasu na powietrzu, dlatego nie należy zabierać mu całkowicie przyjemności z przebywania nad wodą w słoneczne dni. By jednak ochronić je przed słońcem, nie zapominajmy o nakryciu głowy, kremie z wysokim filtrem i podawaniu odpowiedniej ilości wody.

FAQ:

Gdzie nad jezioro z dzieckiem?

Na wakacjach z dzieckiem zawsze należy wybierać kąpieliska strzeżone. Zarówno nad morzem, jak i jeziorem trzeba unikać dzikich plaż. W szczególności należy zwrócić na oznaczenia kąpielisk i pod żadnym pozorem nie kąpać się w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz kąpieli. Należy pamiętać, że woda to groźny żywioł, w którym możemy napotkać różne niebezpieczne zjawiska, w tym wiry oraz prądy. Kąpieliska strzeżone są poddawane kontrolom, stąd też są w pełni bezpieczne.

Jakie zasady obowiązują nad morzem?

Zasady nad morzem muszą być przestrzegane przez wszystkich plażowiczów. Nie powinniśmy kąpać się w rejonie falochronów, ponieważ dno wokół nich może być wymywane przez wodę, tym samym stając się bardzo głębokie. Nie należy wypływać daleko od brzegu, nawet jeśli uważamy się za wytrawnych pływaczy. Ponadto należy wiedzieć, że powiewająca biała flaga pozwala na kąpiele, czerwona je zabrania, a jej brak oznacza, że na kąpielisku nie ma ratownika.

8 Przydatnych akcesoriów dla twojego dziecka

8 Przydatnych akcesoriów dla twojego dziecka

Akcesoria dla dzieci znacząco ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, na przykład wychodzenie na spacer czy jazdę samochodem. Kilka z nich z całą pewnością musi znaleźć się na wyposażeniu naszego mieszkania bądź samochodu - nie są drogie, za to niezwykle przydatne....

Jak wozić dzieci w samochodzie?

Jak wozić dzieci w samochodzie?

Bezpieczny fotelik samochodowy to taki, który pozwoli dziecku na przeżycie podczas wypadku. Oznacza to, że musi być dobrany do wagi oraz wzrostu dziecka. Powinien pasować do samochodu. Dobrze dobrany fotelik nie rusza się w samochodzie, a podczas próby poruszenia nim...

Bezpieczne dziecko w domu –  zasady

Bezpieczne dziecko w domu –  zasady

Bezpieczny dom powinien zapewnić dobre warunki do zabawy i nie stwarzać zagrożeń. Małe dzieci dopiero uczą się bezpiecznych zachowań, dlatego trzeba im to ułatwić i odpowiednio przygotować dom. Należy przewidywać niektóre zagrożenia i kierować się zasadą ostrożności,...

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?

Bezpieczeństwo zarówno niemowlaków, jak i starszych pociech stanowi priorytet każdego rodzica. Musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednią ochronę w domu, na dworze, ale również w czasie podróży samochodem. Jak w prawidłowy sposób dbać o bezpieczeństwo dzieci? Z...

0 komentarzy

Wyślij komentarz