Bezpieczne dziecko w domu –  zasady

utworzone przez sie 29, 2022bezpieczeństwo dziecka0 komentarzy

Bezpieczny dom powinien zapewnić dobre warunki do zabawy i nie stwarzać zagrożeń. Małe dzieci dopiero uczą się bezpiecznych zachowań, dlatego trzeba im to ułatwić i odpowiednio przygotować dom. Należy przewidywać niektóre zagrożenia i kierować się zasadą ostrożności, przy zachowaniu zdrowego rozsądku. 

Bezpieczne warunki dla twojego dziecka

Małe i trochę starsze dziecko w domu to wyzwanie dla rodzica, który musi mu zapewnić bezpieczne warunki do zabawy i codziennego przebywania w domu. Nie jest to proste, tym bardziej, że dzieci są zazwyczaj bardzo ruchliwe i lubią testować cierpliwość rodziców. Ponadto maluchy, które uczą się chodzić, a potem wspinać po meblach, wymagają nieustannej opieki w domu. Im dziecko starsze, tym jest teoretycznie prościej, choć bardzo różnie z tym bywa. Dziecko ruchliwe i ciekawe świata, chce sięgać po te same rzeczy co dorośli. Wspina się do szafek, na meble, skacze z kanapy i łóżka, chce otwierać okna, a takich sytuacji jest mnóstwo. Bezpieczeństwo w domu to bardzo ważna sprawa, o której zawsze należy pamiętać. Dzieci są bardzo kreatywne w szukaniu problemów i lepiej przewidywać takie zdarzenia i stosować różne zabezpieczenia sprzętów, mebli, okien, drzwi i inne. Jednocześnie, w każdej sytuacji zagrożenia, należy tłumaczyć dziecku w czym rzecz, tak aby nie uczyło się jedynie na podstawie zakazów, a wyjaśnień. 

Jakich miejsc, urządzeń i zabaw unikać?

Dziecko powinno unikać urządzeń takich jak kuchenka. Dotykanie kuchenki grozi poparzeniem lub zrzuceniem gotujących się rzeczy. Nie wspominając o odkręceniu gazu w kuchenkach gazowych. To samo dotyczy piekarnika, który można nieopatrznie włączyć, szczególnie jeśli panel jest dotykowy. Drzwiczki piekarnika można zablokować specjalną blokadą, tak aby dziecko nie mogło go otworzyć, natomiast kuchenkę indukcyjną można zablokować przed włączeniem. Równie niebezpieczny jest czajnik z gorącą wodą, trzeba bezwględnie stawiać go daleko od dziecka. W łazience uważamy na śliską wannę, szczególnie przy wychodzeniu, konieczność dla dzieci nawet kilkuletnich to mata antypoślizgowa. Także takie sprzęty jak suszarka mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Dziecko nie powinno samo włączać suszarki bez obecności dorosłego, a tym bardziej suszyć głowy w pobliżu wanny czy źródła wody. Należy tego bezwzględnie przestrzegać. Kolejne potencjalne zagrożenie to pralka, która może stać się pułapką dla dziecka. Małe dziecko, które wejdzie do pralki, może nie potrafić z niej wyjść, a co gorsza zatrzasnąć się w niej. Są znane tego typu wypadki i choć wydaje się to nierealne, niestety jest to możliwe.

Jeśli chodzi o zabawy, to przykładowo skakanie z kanapy wydaje się niepozorne, ale może skończyć się dotkliwym upadkiem lub złamaniem. Warto położyć wówczas matę piankową na ziemię lub rozkładany materac, a minimum bezpieczeństwa to dywan w tym miejscu. Jeśli dziecko lubi dużo biegać po domu, należy zadbać o to, aby miało skarpetki antypoślizgowe lub kapcie. Na meblach warto przykleić zabezpieczenia na kantach i rogach, by w razie zderzenia, części ostre nie zrobiły krzywdy dziecku. Zabawy dla dziecka w domu powinny być pod kontrolą dorosłych, a przynajmniej w odniesieniu do dzieci do 2 roku życia. Nieco starsze dzieci mogą się bawić poza wzrokiem dorosłego, ale trzeba nieco przewidywać zagrożenia.

Jak zabezpieczyć meble?

Przede wszystkim zabezpieczenia mebli będą przydatne dla maluchów do 2 i 3 roku życia, bo to te dzieci są narażone na upadku w domu. Szczególnie dzieci, które uczą się chodzić, często tracą równowagę i mogą wylądować niekoniecznie na miękkim podłożu. Dlatego zabezpieczenie na kanty mebli oraz zabezpieczenia na rogi mebli, są naprawdę niezbędne. Takie miejsca są ostre i uderzenie w nie, może zrobić dziecku dużą krzywdę. Rogi stołów, szafek, czy łóżek mogą być naprawdę niebezpieczne. Plastikowe nakładki z mocnym klejem, naklejane na rogi i kanty, będą dobrym zabezpieczeniem na ostre i wystające części. Dzięki temu, dziecko nawet w trakcie zabawy i upadku, będzie chronione przed zderzeniem z taką częścią. Druga sprawa to szuflady, których zawartość może być niebezpieczna dla dziecka, na przykład te ze sztućcami. Specjalne blokady na szuflady sprawią, że dziecko nie zdoła ich otworzyć.

Zabezpieczenia drzwi i okien

Drzwi i okna są bardzo istotne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci, a często są bagatelizowane. Niestety, czasem kończy się to tragedią. Już bardzo małe dzieci potrafią sięgać do klamek od okien i próbować ją otworzyć. Jeśli dziecko jest sprawne, bez problemu to zrobi. Dlatego nie można zwlekać i należy zabezpieczyć okna w pierwszym roku życia dziecka. Jak to zrobić? Najlepiej wymienić klamki na specjalne klamki na kluczyk. Dzięki temu można je samodzielnie zamknąć na klucz i dziecko nie ma szans otworzyć okna. Jest to sprawdzony sposób na taką okoliczność. Zabezpieczenia okien to jedna z ważniejszych spraw bezpieczeństwa w domu przy małym dziecku i musi być dopilnowana.

Jeśli mowa o drzwiach to również należy pamiętać o ich zabezpieczeniu. Zabezpieczenie drzwi przed dziećmi to blokady chroniące przed otwarciem lub przed zatrzaskiwaniem. W tym drugim wypadku włożenie palca między framugę, a drzwi, może być bardzo bolesne, a nawet skończyć się mocnym uszkodzeniem palców. Specjalne ograniczniki na klamki lub wkładane pod drzwi uchronią dziecko przed wypadkami. Bardzo ważna sprawa to również blokady drzwi w szafach przesuwnych. Dziecko może je wyjąć z dolnej szyny, a ciężkie, szklane drzwi mogą spaść prosto na malucha.

Dziecko samo w domu

To kiedy dziecko może zostać samo w domu, jest w dużej mierze podyktowane podejściem rodziców i zachowaniem dziecka. Według przepisów, gdy dziecko skończy 7 rok życia, może zostać samo w domu. Jednak wiele osób wysuwa argumenty za wiekiem 10, a nawet 13 lat.

Wydaje się jednak, że dziecko chodzące do podstawówki, może zostać samo w domu. Nie ma jednej zasady, jaki wiek jest minimalny do zostawania w domu. Jeśli dziecko zna zasady bezpiecznego zachowania, a rodzic chce monitorować w jakiś sposób dom lub ma z dzieckiem kontakt telefoniczny, nic nie stoi na przeszkodzie w samodzielnym zostawaniu w domu. Dziecko jednak musi być na to gotowe i wyrażać taką chęć. Oczywiście dzieci pod koniec szkoły podstawowej mogą swobodnie przebywać same w domu i nadmierna ostrożność też nie nauczy ich odpowiedzialności i samodzielności. Obecnie podejście do wychowania dzieci znacząco różni się do tego, co było na przykład dwie dekady temu. Rodzice są czasem nadmiernie ostrożni, przez co dziecko boi się samo zostawać w domu, bo nie wie czy sobie poradzi. Uważna troska i rozsądek z pewnością nauczą dziecko więcej niż same zakazy.

FAQ:

Jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem?

Przede wszystkim zabezpiecza się okna przed otwarciem, drzwi przed zatrzaśnięciem i szuflady przed otwieranym tych z niebezpieczną zawartością jak noże. Maty antypoślizgowe do wanny i blokada kuchenki przed włączeniem to również dobry pomysł.

Jak zabezpieczyć meble i ostre kanty?

Są do tego specjalne plastikowe lub silikonowe nakładki, ze specjalnym mocnym klejem, dzięki czemu trzymają się stabilnie na miejscu. Meble z takimi nakładkami są o wiele bardziej bezpieczne dla maluchów w porównaniu do tych z ostrymi brzegami i kantami.

Kiedy dziecko może zostać samo w domu?

Według prawa mając minimum 7 lat. Natomiast jaki wiek powyżej tej liczby, jest odpowiedni, o tym decydują rodzice, znając możliwości swojego dziecka. Dziecko samo powinno być gotowe zostać w domu, a nie przymuszone.

8 Przydatnych akcesoriów dla twojego dziecka

8 Przydatnych akcesoriów dla twojego dziecka

Akcesoria dla dzieci znacząco ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, na przykład wychodzenie na spacer czy jazdę samochodem. Kilka z nich z całą pewnością musi znaleźć się na wyposażeniu naszego mieszkania bądź samochodu - nie są drogie, za to niezwykle przydatne....

Jak wozić dzieci w samochodzie?

Jak wozić dzieci w samochodzie?

Bezpieczny fotelik samochodowy to taki, który pozwoli dziecku na przeżycie podczas wypadku. Oznacza to, że musi być dobrany do wagi oraz wzrostu dziecka. Powinien pasować do samochodu. Dobrze dobrany fotelik nie rusza się w samochodzie, a podczas próby poruszenia nim...

Bezpieczeństwo dziecka nad wodą

Bezpieczeństwo dziecka nad wodą

Letni czas większości z nas kojarzy się z wypoczynkiem na złotej plaży i kąpielami nad morzem lub jeziorem. W końcu słońce, plaża i niebieski horyzont to recepta na udane wakacje. W tę cudowną podróż często zabieramy ze sobą dzieci, dlatego też zasady bezpieczeństwa...

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?

Bezpieczeństwo zarówno niemowlaków, jak i starszych pociech stanowi priorytet każdego rodzica. Musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednią ochronę w domu, na dworze, ale również w czasie podróży samochodem. Jak w prawidłowy sposób dbać o bezpieczeństwo dzieci? Z...

0 komentarzy

Wyślij komentarz