Najważniejsze zasady bezpieczeństwa jazdy z dzieckiem w samochodzie

utworzone przez sie 29, 2022bezpieczeństwo dziecka w samochodzie0 komentarzy

Aby podróż z dzieckiem była bezpieczna, niezbędne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Prawidłowy dobór fotelika i jego odpowiedni montaż to absolutna podstawa każdego rodzinnego wyjazdu. Jak jeszcze zadbać o komfort malucha podczas trasy? Z poniższego artykułu dowiesz się:

Odpowiednio dobrany fotelik

Dobrze dobrany fotelik dla dziecka to podstawa bezpiecznych podróży. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych egzemplarzy z oferty renomowanych firm. Warto pamiętać o tym, że fotelik powinien być dopasowany do wieku dziecka, a także do konkretnego modelu samochodu. Jak długo pociecha musi korzystać z fotelika? Przepisy mówią, że muszą w nim jeździć wszystkie dzieci, których wzrost nie przekracza 150 cm. 

Fotelik należy kupić już niemowlakowi. Pierwsze miesiące życia wymagają nosidełka, które będzie spełniało wszystkie standardy bezpieczeństwa. Foteliki dziecięce dla maluchów mają kształt łupinki i dziecko znajduje się w pozycji leżącej. Często są one niebywale uniwersalne – młodzi rodzice mogą korzystać z nich również jako z nosidełek. Istnieją też foteliki dla niemowląt, które powinny być montowane tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu mniejsze jest ryzyko urazów kręgosłupa i szyi w razie ewentualnego wypadku.

Dzieci do 6 roku życia powinny jeździć w fotelikach, które można zamontować zarówno w jedną i w drugą stronę. Z reguły jednak w przypadku starszych pociech lepiej montować fotelik zgodnie z kierunkiem jazdy – sprawia to, że zajmuje mniejszą ilość miejsca w aucie.

Foteliki dla dziecka do samochodu, które posiadają podłokietniki i można przypinać małego pasażera przy pomocy pasów samochodowych, są dedykowane dzieciom starszym niż 7 rok życia. Ciekawym rozwiązaniem są też modele regulowane, które posiadają oparcie i zagłówek o zmiennej wysokości. 

Jak i gdzie powinien zostać zamontowany fotelik?

Foteliki dziecięce warto mocować na środku tylnej kanapy. Miejsce powinno być płaskie i szerokie. Dziecko wtedy jest mniej narażone na na siłę wywołaną przez zdarzenie czy gwałtowne hamowanie. Warto pamiętać też o tym, że jest to miejsce, w którym występuje najmniejsza siła zgniotu. Dobrym pomysłem będzie też umiejscowienie fotelika za miejscem pasażera. Większość wypadków bowiem najbardziej dotyka miejsc po lewej stronie pojazdu. 

Czy można umiejscowić dziecko z przodu samochodu? Czasem podejmowaną decyzją jest montaż fotelika na fotelu pasażera. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej. Stanowi ona zagrożenie dla życia dziecka – dlatego to miejsce jest ostatnim, które powinno być prane pod uwagę. Dziecko z przodu w samochodzie powinno być przewożone jedynie w ostateczności.

A jak prawidłowo zamontować fotelik? Najczęściej wybieraną opcją jest stosowanie standardowych, trzypuntowych pasów bezpieczeństwa. Poleca się wykorzystywanie maty pod fotelik, który uchroni tapicerkę przed uszkodzeniami, a także sprawi, że fotelik nie będzie się przesuwał. 

Jak poprawnie przypiąć dziecko pasami?

  • Najmłodsi podróżnicy – przewożenie dziecka w samochodzie, w foteliku dla niemowlaków, wymaga zapięcia w specjalnie w tym celu przystosowaną uprząż. Pasy muszą być ciasne – między nimi, a ciałem dziecka może mieścić się jedynie dłoń (włożona płasko). 
  • Nieco starsze dzieci – pociechy przewożone w fotelikach standardowego typu można zapinać przy pomocy standardowych pasów samochodowych. Bas biodrowy powinien być ułożony na udach, a barkowy musi znajdować się na samym środku barku i klatki piersiowej. 

Ważne jest odpowiednie ubranie dziecka

Rodzinna podróż wymaga odpowiedniego przygotowania. Dziecko powinno czuć się podczas niej komfortowo i wygodnie. Choć oczywiście fotelik jest niezwykle ważny, znaczenie ma także odpowiednio dobrany ubiór. Jesienią i zimą warto zaopatrzyć się w otulacz do fotelika – oczywiście dotyczy to niemowlaków. niezbędny jest też kocyk, a latem przydatna może okazać się bambusowa pieluszka. 

Należy pamiętać o tym, aby wybrany strój nie przegrzał malucha. Podczas chłodniejszych miesięcy najskuteczniejsze będzie skompletowanie ubioru na cebulkę. Dzięki temu będzie można zabezpieczyć pociechę przed dużą różnicą temperatur. 

Wybierając się w trasę z niemowlakiem, warto spakować torbę podróżną. Powinny znaleźć się w niej najważniejsze rzeczy, takie jak ubrania na zmianę, pieluszki, grzechotki czy chusteczki. Dzięki temu będzie można zapewnić dziecku komfort podczas różnych sytuacji, które mogą wydarzyć się w drodze. 

Umilenie podróży

Jak sprawić, aby dziecko w trasie czuło się dobrze? Najmłodszym dzieciom warto w foteliku odwzorować warunki panujące w łóżeczku. Dzięki temu będą mogły szybciej zasnąć. Warto też dostosować czas podróży do rytmu domowego malucha. Najlepiej wybrać się w drogę w godzinach snu. Niezbędne będą też przekąski, ulubione zabawki i regularne przystanki. 

Podróżując ze starszymi dziećmi warto zadbać o rzeczy, które pozwolą uniknąć nudy. Różne gry słowne, zabawa w naukę znaków drogowych, obserwowanie rzeczy za oknem, to tylko niektóre z pomysłów, które są interesujące, angażujące i nie wymagają nakładów finansowych. Można też zakupić zeszyt z naklejkami czy zbiór kolorowanek, a nawet włączyć audiobook’a z ulubioną bajką. 


FAQ:
Jak zamontować fotelik?

Najbezpieczniejszym sposobem montażu fotelika jest umieszczenie go na środku tylnej kanapy lub bezpośrednio za miejscem pasażera. W przypadku młodszych dzieci, warto zdecydować się na umiejscowienie fotelika tyłem do kierunku jazdy. Należy unikać przewożenia malucha na przednim fotelu, a jeśli wystąpi taka konieczność – niezbędne jest wyłączenie poduszki powietrznej.

Jak ubrać dziecko przed wyjazdem?

Dziecko podczas podróż samochodem nie może się przegrzać. Warto wybrać przewiewne elementy garderoby, a podczas jesiennych i zimowych miesięcy skuteczne może być stworzenie ubioru „na cebulkę”. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na najbardziej lubiane przez malucha elementy garderoby. 

8 Przydatnych akcesoriów dla twojego dziecka

8 Przydatnych akcesoriów dla twojego dziecka

Akcesoria dla dzieci znacząco ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, na przykład wychodzenie na spacer czy jazdę samochodem. Kilka z nich z całą pewnością musi znaleźć się na wyposażeniu naszego mieszkania bądź samochodu - nie są drogie, za to niezwykle przydatne....

Jak wozić dzieci w samochodzie?

Jak wozić dzieci w samochodzie?

Bezpieczny fotelik samochodowy to taki, który pozwoli dziecku na przeżycie podczas wypadku. Oznacza to, że musi być dobrany do wagi oraz wzrostu dziecka. Powinien pasować do samochodu. Dobrze dobrany fotelik nie rusza się w samochodzie, a podczas próby poruszenia nim...

Bezpieczne dziecko w domu –  zasady

Bezpieczne dziecko w domu –  zasady

Bezpieczny dom powinien zapewnić dobre warunki do zabawy i nie stwarzać zagrożeń. Małe dzieci dopiero uczą się bezpiecznych zachowań, dlatego trzeba im to ułatwić i odpowiednio przygotować dom. Należy przewidywać niektóre zagrożenia i kierować się zasadą ostrożności,...

Bezpieczeństwo dziecka nad wodą

Bezpieczeństwo dziecka nad wodą

Letni czas większości z nas kojarzy się z wypoczynkiem na złotej plaży i kąpielami nad morzem lub jeziorem. W końcu słońce, plaża i niebieski horyzont to recepta na udane wakacje. W tę cudowną podróż często zabieramy ze sobą dzieci, dlatego też zasady bezpieczeństwa...

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?

Bezpieczeństwo zarówno niemowlaków, jak i starszych pociech stanowi priorytet każdego rodzica. Musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednią ochronę w domu, na dworze, ale również w czasie podróży samochodem. Jak w prawidłowy sposób dbać o bezpieczeństwo dzieci? Z...

0 komentarzy

Wyślij komentarz