Jak wozić dzieci w samochodzie?

utworzone przez sie 29, 2022bezpieczeństwo dziecka w samochodzie0 komentarzy

Bezpieczny fotelik samochodowy to taki, który pozwoli dziecku na przeżycie podczas wypadku. Oznacza to, że musi być dobrany do wagi oraz wzrostu dziecka. Powinien pasować do samochodu. Dobrze dobrany fotelik nie rusza się w samochodzie, a podczas próby poruszenia nim – rusza się cały pojazd. Choć przepisy prawa mówią o kilku wyjątkach od stosowania fotelików, warto jednak mieć na uwadze bezpieczeństwo dziecka. A to jest zapewnione tylko i wyłącznie przez dobry fotelik.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jaki jest bezpieczny fotelik?

Bezpieczny fotelik to taki, który jest idealnie dopasowany do dziecka oraz samochodu. Oznacza to, że dziecko mieści się kategorii wagowej danego fotelika. Wśród dobrych fotelików możemy znaleźć:

  • 0-13 kg,
  • 9-18 kg,
  • 15-36 kg,
  • 9-25 kg. 

Warto wiedzieć, że fotelik samochodowy, który ma przedział od 0 do 36 kg nie jest bezpiecznym fotelikiem.

Drugim wyznacznikiem bezpiecznego fotelik są wyniki różnego rodzaju testów zderzeniowych. Jeśli fotelik ich nie ma – należy go unikać. Najbezpieczniejsze foteliki mają oceny 4-5. Takie informacje powinny znajdować się w opisach fotelików. Foteliki, które są sprzedawane w marketach takich testów nie posiadają.

Fotelik powinien być dobrany do konkretnego dziecka. W źle dobranym foteliku dziecku może np. opadać głowa, co jest niebezpieczne. Szczególnie w przypadku, gdy w samochodzie oprócz dziecka jest tylko kierowca i nie posiada on lusterka z tyłu, by widzieć dziecko przez czas jazdy. Pasy w takim foteliku powinny być zapięte w taki sposób, by nie dało się ich „uszczypnąć”. 

Bezpieczny fotelik dla dziecka to taki, który nie rusza się w samochodzie. Przy próbie poruszenia go nie powinien nawet drgnąć, poruszać się za to będzie sam pojazd. Najbezpieczniej montować fotelik na bazie ISOFIX. 

Co istotne, używane foteliki nie są dobrym wyborem. Mogą mieć mikrouszkodzenia, albo większe (jeśli „przeżyły” wypadek), co będzie skutkować rozpadnięciem się fotelika przy następnym wypadku.

Również podkładka do samochodu nie jest bezpieczna i nie zapewnia żadnego bezpieczeństwa dziecku podczas wypadku. Choć przepisy mówią o tym, że dziecko które waży co najmniej 15 kg może na takiej podkładce jeździć, nie można nazwać jej fotelikiem i zdecydowanie odradza się korzystanie z tego rodzaju rozwiązań.

Tyłem czy przodem do kierunku jazdy? Jaka jest różnica?

Fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy jest najbezpieczniejszy. Według badań przeprowadzanych na fotelikach samochodowych, ryzyko poważnych obrażeń lub śmierci jest nawet 5 razy mniejsze niż w przypadku jazdy przodem. W trakcie wypadku głowa pasażera leci do przodu z ogromną siłą. Dorosła osoba może wyjść z takiego uderzenia bez większych obrażeń. Szyja dziecka nie wytrzyma takiej siły odrzucenia głowy. Jeśli dziecko jedzie tyłem do kierunku jazdy, zostanie ono „wbite” w fotelik, a siłę uderzenia absorbują wtedy jego plecy. W przypadku naprawdę mocnego uderzenia może dojść do śmierci dziecka. Jego głowa, która waży ok. 1/4 masy ciała, nie ma żadnego oparcia. Dorosły zostanie ochroniony poduszką powietrzną. Dziecko – niczym. 

Wyjątki – kiedy nie trzeba?

Co na ten temat mówią przepisy? Foteliki są obowiązkowe do osiągnięcia przez dziecko wzrostu 150 cm. Czy to oznacza, że tylko wtedy nie jest dziecku potrzebny fotelik? Wyjątkiem od tej reguły jest moment, w którym dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu, ale jego waga uniemożliwia dobrania fotelika, w którym będzie ono bezpieczne. 

Innym wyjątkiem jest sytuacja, w której musimy przewieźć 3 dzieci w pięcioosobowym samochodzie. W tym przypadku dziecko, które skończyło 3 lata może jechać bez fotelika. Jest to jednak bardzo niebezpieczny pomysł, ponieważ w razie wypadku takie dziecko nie ma szansy na przeżycie. 

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że nie wolno przewozić dzieci w fotelikach na przednim siedzeniu. Grozi to konsekwencjami w postaci mandatu oraz punktów karnych. 

Kiedy należy wymienić fotelik?

Fotelik należy wymienić, gdy dziecko z niego wyrośnie. Jak rozpoznać ten moment? Po pierwsze, główka dziecka musi znajdować się w strefie chronionej z każdej strony. Oznacza to, że gdy głowa dziecka zacznie wystawać ponad krawędź fotelika – należy go wymienić na nowy, ponieważ dziecko jest już za wysokie. 

Jeśli dziecka nie da się zapiąć bezpiecznie pasami, także należy wymienić fotelik. Najpierw jednak należy upewnić się, że w foteliku nie ma żadnej wkładki (jeśli jest, warto ją wyjąć i sprawdzić, czy dziecko się zmieści) oraz czy pasy zostały odpowiednio wyregulowane. 

A co w przypadku, gdy nóżki dziecka wystają z fotelika? To nie jest czynnik, który świadczy o tym, że należy wymienić fotelik na nowy.

Jeśli dziecko mieści się w foteliku, ale jego masa ciała przekroczyła dopuszczalną (np. 13 kg w przypadku fotelika dla niemowląt 0-13 kg), także należy wymienić fotelik na nowy. W razie wypadku, może on nie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. 

Podczas wymiany fotelik warto wybrać fotelik RWF, czyli montowany tyłem do kierunku jazdy. Jest on bezpieczniejszy. Podstawka dla dziecka, które przekroczyło 15 kg jest legalna, ale nie zapewnia bezpieczeństwa.

FAQ:
Bezpieczny fotelik jaki to?

Bezpieczny fotelik to ten, który jest dopasowany do wzrostu i wagi dziecka. Musi być dopasowany do pojazdu tak, by był w nim mocno przypięty, najlepiej na bazie ISOFIX. Podczas próby poruszenia fotelikiem, w ruch powinien być wprawiony cały samochód. Najbezpieczniejsze foteliki są montowane tyłem do kierunku jazdy.

Kiedy nie trzeba fotelika? – wyjątki

Z obowiązku posiadania fotelika samochodowego jesteśmy zwolnieni w dwóch przypadkach: gdy masa dziecka nie pozwala na dobranie bezpiecznego fotelika (ale dziecko ma ponad 135 cm wzrostu) oraz w przypadku przewożenia 3 dzieci w pięcioosobowym samochodzie.

8 Przydatnych akcesoriów dla twojego dziecka

8 Przydatnych akcesoriów dla twojego dziecka

Akcesoria dla dzieci znacząco ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, na przykład wychodzenie na spacer czy jazdę samochodem. Kilka z nich z całą pewnością musi znaleźć się na wyposażeniu naszego mieszkania bądź samochodu - nie są drogie, za to niezwykle przydatne....

Bezpieczne dziecko w domu –  zasady

Bezpieczne dziecko w domu –  zasady

Bezpieczny dom powinien zapewnić dobre warunki do zabawy i nie stwarzać zagrożeń. Małe dzieci dopiero uczą się bezpiecznych zachowań, dlatego trzeba im to ułatwić i odpowiednio przygotować dom. Należy przewidywać niektóre zagrożenia i kierować się zasadą ostrożności,...

Bezpieczeństwo dziecka nad wodą

Bezpieczeństwo dziecka nad wodą

Letni czas większości z nas kojarzy się z wypoczynkiem na złotej plaży i kąpielami nad morzem lub jeziorem. W końcu słońce, plaża i niebieski horyzont to recepta na udane wakacje. W tę cudowną podróż często zabieramy ze sobą dzieci, dlatego też zasady bezpieczeństwa...

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?

Bezpieczeństwo zarówno niemowlaków, jak i starszych pociech stanowi priorytet każdego rodzica. Musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednią ochronę w domu, na dworze, ale również w czasie podróży samochodem. Jak w prawidłowy sposób dbać o bezpieczeństwo dzieci? Z...

0 komentarzy

Wyślij komentarz